O decoupage

Decoupage to bardzo stara technika zdobienia przedmiotów wywodząca się najprawdopodobniej z Chin.
Tam właśnie już w XII wieku Chińscy chłopi ozdabiali okna, lampiony i różne inne przedmioty codziennego użytku wycinankami z papieru, alby nadać im nowy , niepowtarzalny wygląd. Również w Japonii zaczęto w tym czasie ozdabiać różnorakie meble papierowymi wycinankami ,tak pięknie wylakierowanymi, że trudno było odróżnić sztukę malarską od papierowego motywu naklejonego na przedmiot.
I w tym właśnie tkwi sekret prawdziwego decoupage, granica miedzy naklejonym motywem a powierzchnią przedmiotu musi być zatarta a właściwie zalakierowana.
Sama nazwa pochodzi od francuskiego słowa "decouper" czyli "wycinać" i właściwie jest zupełnie młodym określeniem, patrząc na korzenie techniki, ponieważ przyjęła się dopiero w
XX wieku.
Dziś najbardziej kojarzone z decoupage są meble pochodzące z XVII wieku, powstające w pracowniach włoskich artystów, którzy chcąc zaspokoić popyt na tego rodzaju przedmioty, tworzyli meble zdobione wycinanymi motywami, stanowiącymi podróbki dzieł wielkich artystów malarstwa.
Z biegiem czasu sztukę dekorowania mebli poprzez wycinanki zaczęto też stosować na wielorakich przedmiotach codziennego użytku.
W XVIII i XIX wieku sztuka ta na dobre zadomowiła się w Europie.
Wiele dam dworu i szlachcianek zarówno w Anglii jak i we Francji ozdabiało w ten sposób toaletki, pudła na kapelusze, parawany i inne bawiąc się przy tym znakomicie i wypełniając wolny czas.
Dziś mało kobiet ma czas na swoje hobby, ale technika ta przyjęła się również w Polsce.
Jest wspaniałą metoda na wypełnienie wolnych jesiennych wieczorów, na stworzenie niebanalnych przedmiotów. Wokół samego decoupage powstało bardzo wiele zupełnie nowych technik, pozwalających nadać ozdabianym przedmiotom specyficzny klimat.
Pośród otaczającej nas zewsząd chińskiej tandety, coraz częściej poszukujemy rzeczy innych, niepowtarzalnych, klimatycznych i w tym właśnie może nam pomóc decoupage.
Nie wymaga od nas wielkich zdolności plastycznych, wystarczy chęć, cierpliwość i wytrwałość a zwykła deseczka, czy stara donica przybierze wygląd niczym z babcinego kufra. Tego właśnie Państwu życzę a przekonacie się ile radości można wynieść z własnoręcznej pracy.
Wszystkich tych ,którzy szukają niebanalnych i jedynych w swoim rodzaju upominków zapraszam do mojej Galerii. Każda z prac jest niepowtarzalna i mogę ją dla Państwa przygotować pod kątem Waszych upodobań w ciągu kilku dni.

1.Nie taki diabeł straszny, czyli od czego zacząć.

Technika ozdabiania przedmiotów jaką jest decoupage nie wymaga od nas specjalnych zdolności plastycznych .Wystarczy odrobina wyobraźni, cierpliwości i wytrwałości a wiadomo ,że najważniejsza w każdej pracy manualnej jest praktyka.

Możemy zacząć od przygotowania ozdobnej deseczki do kuchni.

Będą nam potrzebne:

-drewniana deseczka, sklejka
-papierowa serwetka, bądź papier do decoupage
-klej typu wikol, zwykły ,bądź specjalny dla hobbystów
-bezbarwny lakier akrylowy
-farby akrylowe
-podkład do drewna pod farby akrylowe
-drobnoziarnisty papier ścierny
-pędzle różnej grubości

Pierwsza czynność to przygotowanie deseczki

-oczyszczamy ją papierem ściernym ,usuwamy resztki pyłu miękką szmatką, lub pędzlem
-gruntujemy deseczkę gruntem do drewna ,dla lepszej przyczepności farb, oraz wyrównania ewentualnych nierówności
-po wyschnięciu ,malujemy farbą akrylową w jasnym kolorze
-deseczka schnie a my w międzyczasie wydzieramy lub wycinamy z papierowej serwetki, bądź papieru motyw, który umieścimy później na naszej deseczce.
-smarujemy wyschniętą deseczkę cieniutką warstwą kleju a następnie nanosimy wycięty motyw, dociskając delikatnie pędzelkiem od środka do zewnątrz dla zminimalizowania nierówności – w przypadku serwetki i pozbycia się ewentualnych pęcherzyków powietrza spod papieru.
-po dokładnym wyrównaniu naklejonego motywu, czekamy aż wyschnie i malujemy kilkakrotnie lakierem akrylowym , matowym, bądź błyszczącym w zależności od efektu ,jaki chcemy uzyskać.

To najprostsza praca jaką możemy wykonać w tej technice zdobniczej.

Powodzenia....

2.Już coś wiem, więc próbuję dalej, czyli zdobienie "shabby chic".

Tę samą deseczkę możemy udekorować w bardzo prosty sposób ale nadając jej nieco bardziej postarzonego wyglądu. Ten sposób to tzw. Metoda shabby chic czyli po prostu elegancka niedbałość. Sprawia, że przedmioty uzyskują swój niepowtarzalny klimat.

Będą nam potrzebne:
-oprócz materiałów z kursu nr.1 dodatkowo stary ogarek świecy i 2 kolory farb ciemniejsza i jaśniejsza.

Deseczkę przygotowujemy jak poprzednio, szlifujemy, oczyszczamy z pyłu, gruntujemy.
-obrzeża deseczki, po wyschnięciu podkładu malujemy ciemną farbą akrylową
-po wyschnięciu tej warstwy nacieramy ogarkiem świecy
-następnie malujemy całość jasną farbą akrylową
-po wyschnięciu papierem ściernym ścieramy obrzeże deseczki. Wosk powoduje, że jasna farba łatwo nam schodzi,
uwydatniając ciemny kolor farby spod spodu.
W ten sposób deseczka wygląda na starą, nabiera swojego klimatu
-naklejamy motyw z papierowej serwetki bądź papieru analogicznie jak w kursie nr.1
-wykańczamy pracę kilkoma warstwami lakieru akrylowego, przecierając delikatnym papierem drobnoziarnistym co którąś warstwę.

Gotowe...

3. Brniemy dalej, czyli postarzanie krakiem jednoskładnikowym.

Znajoma deseczka jeszcze bardziej klimatyczna.

Będą nam potrzebne:

-oprócz materiałów z kursu nr 1 dodatkowo krak jednoskładnikowy – specjalny lakier do spękań, dwa kolory farb akrylowych ciemniejsza i jaśniejsza.

Deseczkę przygotowujemy jak w kursie nr 1, gruntujemy
-całą malujemy ciemnym kolorem farby akrylowej, czekamy aż wyschnie
-na ciemna farbę nakładamy warstwę kraka jednoskładnikowego, od grubości tej warstwy zależy wielkość uzyskanych później spękań, zawsze nakładamy go w jednym kierunku
-po kilku godzinach malujemy jasną warstwę farby akrylowej na wyschnięty krak. Musimy to robić zdecydowanie, w jednym kierunku, dość grubą warstwą farby, nie poprawiając w tych samych miejscach, ponieważ zamalujemy, zatrzemy efekt spękań
-po kilku minutach nałożona farba zacznie pękać uwydatniając kolor ciemny
-naklejamy motyw z serwetki lub papieru, analogicznie jak w kursie nr1
-całość lakierujemy kilkakrotnie lakierem akrylowym.
Gotowe, ta sama deseczka w trzeciej odsłonie...

4. Nabraliśmy wprawy-próbujemy zdobień krakiem dwuskładnikowym

Będą nam potrzebne
-oprócz materiałów z kursu nr1 specjalny lakier do spękań zwany krakiem dwuskładnikowym
-deseczkę przygotowujemy jak w kursie nr1,gruntujemy
-malujemy jasnym kolorem farby akrylowej
-po wyschnięciu wycinamy motyw z serwetki i przyklejamy klejem typu vikol lub specjalnym klejem do techniki decoupage
-wygładzamy zmarszczenia, czekamy aż wyschnie -pokrywamy cienką warstwą lakieru wodnego akrylowego -po wyschnięciu lakieru na deseczce, nakładamy pierwszą warstwę kraka tzw.step1 -nakładamy zawsze dość grubą warstwę, czystym miękkim pędzlem i pozostawiamy do wyschnięcia (warstwa musi być lekko lepka) -czas schnięcia zależy od grubości warstwy, wilgotności i temperatury powietrza, zazwyczaj jest to około pół godziny (na zdobionym przedmiocie nie powinny zaniknąć całkowicie białe smugi kraka)
-po około pół godzinie nakładamy znów suchym , czystym pędzlem lub gąbeczką drugą warstwę kraka tzw. Step 2 -pozostawiamy przedmiot do wyschnięcia , stopniowo będą się ukazywać jakby szklane spękania, których wielkość i grubość zależy od ilości nałożonych preparatów
-przedmiot po wyschnięciu jest gotowy do użytku
-w spękania , po kilkunastu godzinach możemy delikatnie wetrzeć porporinę ( kolorowy proszek do wypełniania spękań) lub pozostawić bez
- UWAGA PRZEDMIOTÓW DEKOROWANYCH KRAKIEM DWUSKŁADNIKOWYM NIE LAKIERUJEMY LAKIEREM WODNYM !!!

5. Łyknęliśmy bakcyla - talerz na owoce lub słodycze -decoupage na szkle.

Potrzebne nam będą
-szklany talerzyk
-primer do powierzchni szklanych
-klej do decoupage, lub specjalny klej do szkła
-motyw z serwetki lub papieru do decoupage
-papier ryżowy lub serwetki ryżowe

Przed przystąpieniem do ozdabiania naszego talerzyka,należy go dobrze umyć ciepłą wodą z detergentem, oszuszyć
Następnie cały talerzyk odtłuszczamy , żeby farba i klej lepiej przywarły do jego powierzchni, nakładamy specjalny podkład miękką gąbeczką lub pędzlem i czekamy aż wyschnie.
Z papierowej serwetki lub papieru do decoupage wycinamy interesujący nas motyw i przyklejamy go w wybranym miejscu na talerzyku , pamiętając, że wszystko robimy od spodu talerza Analogicznie jak przy każdym zdobieniu, czekamy aż wyschnie, wygładzając w miedzy czasie powierzchnię serwetki czy papieru.

Następnie całą powierzchnię pokrywamy klejem dość grubo i przyklejamy papier ryżowy, może być z kawałków , na wierchu przygładzając jeszcze warstwą kleju. Gotowe.
Możemy pokryć jeszcze warstwą farby lub tylko kilkoma warstwami lakieru wodnego.
Pamiętajmy ,że tego typu ozdobione przedmioty nadają się tylko do delikatnego czyszczenia ,nie szorujemy ich ani nie myjemy w zmywarce.
Idealne do serwowania owoców, cukierków , ciasteki.t.p

Galeria Dekolandia © 2019